Národní centrum pro rodinu
Změna pojistných sazeb pro rodiny s více dětmi schválena vládou PDF Tisk Email
Pátek, 07 Duben 2017 14:24
logo_pspVláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, aby jeden z rodičů získával slevy na sociálním pojištění odstupňované podle počtu společně vychovávaných dětí. Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. Nižší odvody se mají týkat všech rodin s více dětmi bez ohledu na výši příjmu.

Podle dosavadní právní úpravy platí všichni zaměstnanci pojistné na sociální zabezpečení v jednotné sazbě 6,5 procenta. Nově by na této sazbě zůstali ti, kdo pečují o jedno dítě nebo žádné nemají. Pokud pečují o dvě děti, klesne jim sazba na pět procent, při péči o tři děti na 2,5 procenta. A při péči o čtyři a více dětí má sazba klesnout na nulu, takže pojistné by platil jen zaměstnavatel. Přesto by lidé s více dětmi dostali v budoucnu "plný" důchod.

Opatření má kromě nezanedbatelného ekonomického přínosu pro rodiny (kterým zůstávají prostředky v době, kdy to nejvíce potřebují, tedy v době péče o nezaopatřené děti) ještě jeden důležitý efekt: je to významná zpráva, kterou vláda dává najevo, že si výchovné péče a práce v rodině cení a vnímá její společenský význam a dosah. Jinými slovy, že společnost potřebuje rodinu k tomu, aby v ní vyrůstala nová generace. Ta bude jednou garantem budoucího rozvoje a prosperity, udržitelnosti sociálního systému, tvůrcem společenských hodnot. A rodiče, kteří část svého produktivního věku a nemalou část rodinného rozpočtu investovali do výchovy dětí, se pak nemusí obávat o výši svého důchodu. Více»

Společné prohlášení» k tomuto záměru podepsali už v loňském roce zástupci Asociace center pro rodinu (jejímž členským centrem je také Národní centrum pro rodinu) a Sítě mateřských center (dnes Síť pro rodinu).

Nezbývá, než doufat, že podpora v poslanecké sněmovně bude odrážet princip rodinné politiky - tedy že se neplánuje pouze na jedno volební období, ale s vědomím, že dnešní změny budou mít významný vliv na budoucnost všech. Napříč politickým spektrem.
 

Týden pro rodinu

Spolupracující centra

mapa_center_CR

Synoda o rodině 2014–2015

synoda_small

Zasílání novinek

Přejete si pravidelně dostávat na Váš e-mail aktuality z Národního centra pro rodinu? Vyplňte prosím přihlašovací formulář.

Jméno:

E-mail:

20. výročí MRR

logo_MRR
20. výročí
Mezinárodního roku rodiny