Národní centrum pro rodinu | Události odjinud | Bezpečné porody pro africké ženy
Bezpečné porody pro africké ženy PDF Tisk Email
Úterý, 07 Březen 2017 07:37
Tisková zpráva: Hlasy z Afriky a Evropy se spojují: ANO k bezpečným porodům, NE k potratům!

Federace katolických rodinných svazů v Evropě (FAFCE), jejímž je Národní centrum pro rodinu členem, vydala tiskovou zprávu, jejíž obsah Vám přinášíme:

Poté, co Spojené státy obnovily tzv. Mexico City Policy, se významně omezí financování organizací, které nabízejí v zahraničí služby provádějící interrupce. Týká se to organizací jako International Planned Parenthood Federation, Marie Stopes International a United Nations Population Fund (UNFPA).

Na tento vývoj zareagovaly 2. 3. 2017 evropské vlády (Belgie, Dánsko, Nizozemí, Švédsko) konferenci v Bruselu s cílem zajistit peníze pro ukončování těhotenství. EU bude na konferenci zastoupena, ačkoliv nemá pro toto téma žádnou kompetenci.

Ve videoposelství s názvem: „Diktatura bohatého mecenáše“ se obrací  Obianuju Ekeocha, prezidentka Hnutí Afrika kultura života, na evropské delegáty konference „She Decides“ s otázkou, zda byli už někdy Afričané dotázáni na jejich názor na financování interrupcí v Africe. „Mnoho zemí na Západě, mezi nimi i Kanada a Nizozemí, se rozhodly vybírat peníze: ne na potraviny, ne na vodu, nevybírají peníze, které by Afričané mohli použít v souladu s vlastní odpovědností. Místo toho vybrali milion dolarů pro tzv. bezpečné potraty. Pro paní Ekeocha je „při tom tak zoufale zarážející , že evropské země ani nepomyslely na možnost zeptat se Afričanů, co skutečně chtějí“.  Paní Ekeocha prezentuje výsledky výzkumů, které dokládají, že interrupce jsou pro velkou většinu mnoha afrických zemí zcela nepřijatelné. Podle ní jde o „novou formu kolonialismu, kulturní imperialismus, diktaturu bohatého mecenáše“. K západním národům adresuje výzvu: „O co prosíme, je podpora bezpečných porodů afrických miminek!“

Přítomnost význačných osobností jako Komisaře pro rozvoj Neven Mimica, výkonného ředitele United Nations Population Fund (UNFPA) Babatunde Osotimehina, ředitele UN-Women Phumzile Mlambo-Ngcuky, zástupce Nejvyššího komisaře pro lidská práva Kate Gilmora a zástupce generálního ředitele Světové zdravotnické organizace Flavia Bustrea na konferenci je velkým otazníkem, protože jak Evropská komise, tak Rada Evropy během let jednoznačně konstatovaly, že interrupce nepatří do kompetence EU.

Je důležité mít na paměti, že Evropská unie nemá pravomoc financovat služby provádějící interrupce. 10. prosince 2013 přijal Evropský parlament rezoluci, kde se říká, že „utváření a naplňování politiky sexuálního a reprodukčního zdraví a předmět sexuální výchovy na školách patří do pravomoci členských států.“

Mimo to se téměř dva miliony lidí podepsaly pod občanskou iniciativu „One of us“, která vyzvala Evropskou komisi, aby zastavila finanční podporu iniciativám, které se jakýmkoliv způsobem podílejí na interrupcích.

Je proto nutné, aby se představitelé EU zřekli jednání, které je v rozporu jak s kompetencemi EU, tak s vůlí Afričanů a Evropanů požadujících bezpečné porody a pomoc podpořit zdraví matek, nikoli interrupce.
 

Týden pro rodinu

Spolupracující centra

mapa_center_CR

Synoda o rodině 2014–2015

synoda_small

Zasílání novinek

Přejete si pravidelně dostávat na Váš e-mail aktuality z Národního centra pro rodinu? Vyplňte prosím přihlašovací formulář.

Jméno:

E-mail:

20. výročí MRR

logo_MRR
20. výročí
Mezinárodního roku rodiny