Rodina ve výzkumech a studiích
Obrazy rodiny v Německu a Francii
Přinášíme shrnutí zajímavého srovnávacího výzkumu, který proběhl v Německu a Francii a zaměřil se na podmínky života rodin a společenské klima, v němž rodiny žijí a které významně ovlivňuje kvalitu jejich života. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivá témata výzkumu uspořádána do samostatných kapitol. Zdrojem tohoto výzkumu je odborné periodikum Monitor výzkumu rodiny (příspěvky z výzkumu, statistik a rodinné politiky), které vydává německé Ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež.
Studie: ženy s více dětmi jsou produktivnější v práci
List The Washington Post informoval o výsledcích studie amerických sociologů, podle níž matky se dvěma dětmi jsou v zaměstnání produktivnější než ženy bezdětné. Zkoumaná skupina žen využívala sociální výhody včetně mateřské a rodičovské dovolené a díky nadstadardnímu platu mohly využívat placené chůvy a plně se věnovat své profesi. Ženy s nižším vzděláním i platem se potýkají s jinými životními podmínkami. (Zdroj: Aktuálně.cz)
Zpráva OECD: „Vaření, péče a dobrovolnictví: neplacená práce ve světě“
V roce 2011 vydala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zprávu ekonomky oddělení sociální politiky OECD Veerle Mirandy „Vaření, péče a dobrovolnictví: neplacená práce ve světě“. Ve zprávě upozorňuje na význam neplacené práce prostřednictvím dlouhodobého výzkumu ve 26 členských zemích OECD a třech rozvíjejících se ekonomikách. Její výpočty ukazují, že něco mezi 1/3 a 1/2 hodnotných ekonomických aktivit nejsou započítávány do tradičních ukazatelů blahobytu země, jako je např. HDP.
Zpráva o stárnutí ve 21. století
Organizace spojených národů vydala zprávu o stárnutí ve 21. století. Stárnutí je globálním fenoménem, které se týká jak rozvinutých, tak rozvojových zemí, a je potřeba věnovat systematickou pozornost řadě problémů, které tento fenomém s sebou přináší. Ve zprávě najdete řadu čísel, která podávají zajímavý obraz o stárnutí populace ve světě.